,

DURRESI dhe Shqiperia


Parashikimi i Motit në Durrës në këto momente, dhe parashikimi për 5 ditët në vijimKliko ketu per parashikimin e motit ne Shqiperi.
Durrësi me 189.592 (2005) banorë, është qyteti i 2-të në Shqipëri për nga numri i popullsisë.
Historia
Durrësi mund të krahasohet me qytetet më të medhenj të Mesdheut antik dhe Mesjetar. Qyteti Epidamn Dyrah u ndertua nga Ilirët Taulante, dallendyshasit ne shekuj XIII-XI p.K Banoret e pare te Dyrrahut, para ilireve te quajtur protoilir, pellazgë, ngriten ne rrethinat e ketij qyteti, vendbanimet e para parahistorike. Ne kushtet e nje klime mesdhetare, zona me e pershtateshme per banim ishte ajo e lumit Erzen (Ululeus) si dhe Ultesira Perendimore perreth saj. Ne bregdetin e Gjirit te Durresit u vendos qendra e pare apo limani me emrin Dyrrah. Sipas autoreve antik, ky qytet u themelua nga dy mbreter me origjine ilire te quajtur Dyrah dhe Epidamn. Ai kishte edhe punishte te punimit te qeramikes, te metaleve, te pelhurave te lekures, kantier per ndertimin e anijeve etj. Deshmi e zhvillimit te tregtise jane monedhat prej bronzi e argjendi qe jane prere ne dyrrah. Kurse per lulezimin urbanistik deshmon mozaiku i nje dyshemeje, i ashtequajturi bukuroshja e durresit. Ne shek 1-3 te e.s.ai perjetoi nje periudhe lulezimi, u be qender dhe porti kryesor i brigjeve te Adriatikut lindor.
Gjeografia
Durrësi është e vendosur në brigjet e detit Adriatik, rreth 30 kilometra (në vijë të drejtë) në perëndim të Tiranës. E historike vendi ishte wedged në mes të detit, një kohë të gjatë dhe një nivel kënetor zinxhirin e kodrave të vogla, mes aeroplanin e detit dhe në veri. Sot, qyteti përhapet jashtë në vendbanimet e ndërtimeve të paligjshme në këtë fushë nga lindja. Është mjaft e cekët në jug gjirin e Durrësit.
Transporti
Durrësi ndodhet rreth 35 km larg Tiranës kryeqytetit të Shqipërisë. Është qendra e sistemit hekurudhor shqiptar. Gjithashtu Durresi eshte edhe porti me i rendesishem ne vend dhe lidhet me Italine me ane te trageteve te lines Durres - Bari, Durres - Ancona, Durres - Trieste. Sllovenine me ane te tragetit te linjes Durres - Kooper. Gjithashtu Durresi eshte edhe pikenisja e korridorit 8, si dhe kryqezim i linjave me te rendesishme te automobilizmit, ku me e rendesishmja eshte linja Durres - Kukës - Morine e cila lidh Shqiperine me Kosovën duke shkurtuar distancen e udhetimit.
Klima
Klima në Durrës eshte një e ulët prej 5 ° C në janar dhe të lartë prej 28 ° C në korrik dhe gusht. Qershor, korrik dhe gusht janë driest muaj, me më pak se çdo 1cm, reshje se mesatarja.

    Sugjerime per kete faqe...


Eja e krijo nje website me webhosting profesional
Komente nepermjet Facebook
Ndersa nepermjet Disqus, View Comments

0 commenti »

Leshoni komentin tuaj!

Site Meter