Shqipëria, mbretëresha që nuk presinit në 2011

Arsyet për të qenë "nr.1 ndër dhjetë vendet për t'u vizituar" sipas guides Leonly Planet për 2011-tën.

Shqipëria, sytë e fiksuar (mur në Tiranë) em_diesus ©
[8 nëntor 2011]
Harroni fotot që keni parë për Shqipërinë: armët dhe avionët që fluturonin mbi fshatrat e lashtë të braktisur dhe bunkerë të shpërndara përgjatë rrugës që te në shpie në Tiranë.  Kjo është e gjitha pjesë e së kaluarës, meriton respekt, por ka pak të bëjë me vendin sot.  Po, sepse qytetet, plazhet dhe pamjet që gjenden përgjatë bregdetit dhe në brendësi të vendit janë ndër më të këndshmit dhe piktoreskët në Europë. Pra, ne kemi vendosur ti japim Shqipërisë vendin e parë në mesin e destinacioneve kryesore të 2011-tësNjë haraç për rininë shqiptare në bunker, për vite me rrallë, që na bëjnë, jo luftë por dashuri.

ABA Business Center, Tirana © anjči
PIATA E SHIJSHME
Ndër piatat në tryezë për 2011-tën, Shqipëria është më e shijshmja. Ajo mund të krahasohen me një pjatë mishi me tre pjesë gjelle perimesh.
Tirana është kontorono klasike që ju bën ta hani përpara se çdo gjëje tjetër.
Mishi janë plazhet në bregun perëndimor të Adriatikut dhe Jonit, perimet janë malet e gjelbëra dhe të shndritshme të Liqenit të Komanit në veri dhe në rajonin kënetor pranë Vlorës në jug. Në qendër të vendit, më në fund, Tirana është pjesa e kontornos klasike që ju bën  të  donit ta hanit përpara çdo gjëje tjetër.

Vendin e ëmbëlsirë, në këtë përzierje finese dhe shije të fortë, është zënë nga qytetet e epokës otomane, Beratit dhe Gjirokastra, të përfshira në mesin e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe si vende lehtësisht të arritshme.

Në fund të fundit, një lajm që përtej Adriatikut është një vend për t'u zbuluar dhe që tani gëzon momentin e të parit vend për t'u vizituar për këtë vit. Ajo që është e sigurt, megjithatë, është se ka ardhur koha për t'u ulur në tryezë, faleminderit për mikpritjen (se ajo e shqiptarëve është në nivelin më të lartë) dhe le të fillojë prova.


© Drita e bregdetit të gëzojnë Godaj
PERVOJA VENDIMTARE
Nëse ju jeni nga ata udhëtarë, të cilët do të donin të kapnin thelbin e një vendi, në mënyrën më të shpejtë që të jetë e mundur, atëhere merrni rrugën që të çon nga Korça për në Gjirokastër.  Rruga shkon përgjatë kufirit me Greqinë dhe ngjitet në një krahinën malore, pastaj përmes pyjeve të vjetëra halore, përgjatë shpateve të maleve para se të merret ngjitja për në Gramoz Barmash.


Nga këtu fillon udhëtim emocionues (vetëm për bukurinë e peizazhit, nga që ju do të të humbisnit kontrollin e mjetit për nga mahnitja) në luginën e ngushtë të lumit Drinos dhe pastaj deri në Vjosë.
Rruga që të çon për në Gjirokastër nga Korça ju jep thelbin e Shqipërisë
Në këtë pikë, si në të gjitha momentet me të vërtetë vendimtare, gjatë rrugës  ju mund të shkoni deri në bregdetin e Adriatikut apo të Jonit, ku ju pret Dhërmiu i bukur (me një varg të plazhesh që nuk ja kanë zilinë njëra-tjetrës: si ai i Jalës, Livadhit apo i Porto Palermos mbi të gjitha). Ose - nuk do të donit të merrnit aspak pak nga lavdia që do të gjenit në tryezën e Gjirokastrës.

Ky është qyteti i bukur dhe i thepisur përgjatë luginës së Drinos. Nganjëherë i quajtur "qyteti i njëmijë brezareve", do të t'ju mahnisë kur të kuptonit pse e morët këtë rrugë të pjerrët me kalldrëm midis shtëpive prej guri gri dhe kulmet e ngurta. Këshilla jonë? Kalo të paktën një ditë për t'u zhytur në atmosferën e labirinthit të rrugëve të ngushta të qytetit të vjetër, pa humbur një vizitë në kështjellën e thepisur që ndan në dysh qytetin e vjetër.


Stacioni Tirana © M. Lambrusco
TIRANA, KRYEQYTETI I FAFESTIVALIT
Në qoftë ka ndonjë qytet në Europë që ka ndryshuar më shpejt dhe në të mirë në dekadën e fundit, ajo është Tirana.  Kryeqytetin shqiptar u çlirua më në fund nga imazhi i qytetit të zymtë gri, duke e bërë atë, si një një zonjë e rëndë, ka filluar të bëjë make-up. Është e vështirë të besohet se sa shumë mrekulli mund të bëjë një shtresë boje, duke luer një ndërtesë të tmerrshme me shirita horizontale e portokalli apo të kuqe, një tjetër me rrathë të kuq dhe të purpurt.

Tirana: shumë
substancë, jo vetëm një make-up me sukses


Megjithatë, për fat të mirë, Tirana është  jo vetëm estetikë, por edhe substancë.  Në të vërtetë, qyteti ka arritur të përziej këto dy elemente duke krijuar një seri ndodhish vjetore, i aftë për të kombinuar bukurinë me jetën kulturore. Nuk duhet humbur, për shembull, Tirana International Film Festival: Edicioni i ardhshëm do të mbahet 13-18 dhjetor i cili do të jetë më shumë se një film festival i dedikuar Ballkanint, duke ditur se me festivalin kane lidhe mostrat e shenjte si ai i emrit te Ken Loach (i cili në vitin 2005 paraqiti filmin e Tickets). Për të dashuruar muzikën, megjithatë, perqendrimi është tek Festivali i Xhazit  në Tiranë, i cili zakonisht zhvillohet në qershor ose korrik. Jo për në fund të këtij viti, por për t'u shënuar dhe renditur në axhende.

Marrë nga: Lonelyplanet Italia perkthimi identik nga Shqiperia.TV
-------------------

    Sugjerime per kete faqe...


Eja e krijo nje website me webhosting profesional
Komente nepermjet Facebook
Ndersa nepermjet Disqus, View Comments

0 commenti »

Leshoni komentin tuaj!

Site Meter