Lulzim Basha fitues i zgjedhjeve në Tiranë sipas shpalljes zyrtare nga KQZ

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli të hënën në mbrëmje (dt. 24 maj 2011) kandidatin e mazhorancës Lulzim Basha, fitues të zgjedhjeve për bashkinë e Tiranës. Vendimi u miratua me katër vota pro dhe dy vota kundër të përfaqësuesve të opozitës.
Ky rezultat doli përmes tabelës finale pas konkludimit me 11 tabelat që i përkisnin 11 KZAZ-ve të Tiranës.
Tabela përfundimtare u miratua me 4 vota pro dhe 2 kundër.
Ky vendim hyn në fuqi menjëherë, deklaroi kryetari i KQZ, Arben Ristani.
Shpallja e tabelës përfundimtare për procesin zgjedhor të zhvilluar më 8 maj 2011 në Tiranë, erdhi pasi KQZ miratoi pas debatesh dhe kundërshtish të shumta të përfaqësuesve të opozitës në Komision.
Kjo tabelë ka evidentuar si fitues me 81 vota më shumë, kandidatin e Aleancës për Qytetarin, Lulzim Basha, shiko ketu tabelen si me poshte.
Kandidati Basha, sipas llogaritjeve të KQZ-së ka 81 vota më shumë se kandidati i opozitës Edi Rama, dhe nga ky proces dolen gjithsej 250885 vota të vlefshme në zgjedhjet e 8 majit për qytetin e Tiranës dhe nga këto:

Kandidatet per kryetar bashkieVotat

EDI RAMAAleanca për të Ardhmen124705
LULZIM BASHA                    Aleanca për Qytetarin124786
HYSNI MILLOSHI1394

..............................................................................................................................

Votat per keshillin bashkiakVotat
ALEANCA ARBNORE KOMBËTARE1452
ALEANCA DEMOKRATIKE1590
ALEANCA EUROPIANE EKOLOGJIKE440
BASHKIMI LIBERAL DEMOKRAT859
LËVIZJA PËR ZHVILLIM KOMBËTAR3635
LËVIZJA SOCIALISTE PËR INTEGRIM19688
LIDHJA DEMOKRISTIANE SHQIPTARE677
PARTIA AGRARE AMBIENTALISTE E SHQIPËRISË668
PARTIA ALEANCA DEMOKRISTIANE191
PARTIA ALEANCA PËR DEMOKRACI DHE SOLIDARITET189
PARTIA ALEANCA POPULLORE245
PARTIA BALLI KOMBËTAR1060
PARTIA BALLI KOMBËTAR DEMOKRAT602
PARTIA BASHKIMI POPULLOR I PENSIONISTËVE SHQIPTAR488
PARTIA BASHKIMI REPUBLIKAN SHQIPTAR633
PARTIA DEMOKRACIA E RE EUROPIANE487
PARTIA DEMOKRACIA SOCIALE2819
PARTIA DEMOKRATIKE72578
PARTIA DEMOKRATIKE E BASHKIMIT MYSLIMAN TË SHQIPËRISË703
PARTIA DEMOKRISTIANE E SHQIPERISË1663
PARTIA DREJTËSI INTEGRIM DHE UNITET6746
PARTIA E GJELBËR686
PARTIA E PUNËS E SHQIPERISË E RIORGANIZUAR417
PARTIA E TË DREJTAVE TË MOHUARA E RE471
PARTIA G 991571
PARTIA KOMUNISTE E SHQIPËRISË420
PARTIA KONSERVATORE77
PARTIA LEVIZJA E LEGALITETIT2982
PARTIA LIGJ DHE DREJTËSI831
PARTIA ORA E SHQIPËRISË165
PARTIA PERSONAT ME AFTËSI TË KUFIZUAR356
PARTIA REFORMATORE DEMOKRATIKE264
PARTIA REPUBLIKANE SHQIPTARE4274
PARTIA SOCIALDEMOKRATE1966
PARTIA SOCIALISTE E SHQIPËRISË97787
PARTIA SOCIALISTE E VËRTETË 912432

----
Ju ftojme te komentoni kete rezultat si me poshte me ane te Faceboook si me poshte...

    Sugjerime per kete faqe...


Eja e krijo nje website me webhosting profesional
Komente nepermjet Facebook
Ndersa nepermjet Disqus, View Comments

0 commenti »

Leshoni komentin tuaj!

Site Meter